Jest wiele powtarzających się pytań, które zadają nam klienci, czy to telefonicznie, czy przy okazji zakupów w naszym sklepie. Ta sekcja gromadzi informacje, które mogą okazać się pomocne przy wykonywaniu remontu, rozważaniu wyboru farby, kolorów, czy częstych problemów i mitów pojawiających się podczas malowania. Jeśli masz pytanie zadaj je w komentarzu. Postaramy się odpowiedzieć.

Informacje o nas

Gdzie znajduje się sklep Maluj Sam?

Sklep z farbami Maluj Sam znajduje się w Siedlcach przy ulicy Floriańskiej 11. Wejście dla klientów jest od strony ulicy w kamienicy za kwiaciarnią. Łatwo nas znaleźć, bo na przeciwko naszego sklepu – po drugiej stronie ulicy znajduje się boisko liceum ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa. Przy sklepie jest parking.

Mapka znajduje się w zakładce Kontakt w menu górnym oraz po prawej stronie w kolumnie.

 1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Ilość głosów:7, Średnia: 5,00 z 5)

Loading...

Czy to prawda, że macie największy wybór farb w Siedlcach?

Prawdopodobnie tak, mamy największy wybór farb w Siedlcach. :) Posiadamy farby wielu marek i większość dostępna jest od ręki, na miejscu.

Jeśli mówimy o farbach do wnętrz to mamy farby wszystkich najpopularniejszych marek w Polsce. Mamy gotowe palety kolorystyczne – gotowe farby przygotowane przez producentów najczęściej w opakowaniach 2,5 litra i 5 litrów. Do tego szeroki wybór farb białych. Posiadamy również mieszalnik, na którym przygotowujemy farby według popularnych wzorników kolorów takich jak NCS, Tikkurila Symphony, RAL co w sumie daje paletę kolorystyczną zawierającą kilkanaście tysięcy barw.

Nie ograniczamy się oczywiście tylko do farb dekoracyjnych do ścian i sufitów. Posiadamy farby do wszelkich powierzchni (wewnątrz i na zewnątrz) metalowych, drewnianych, a nawet trudno przyczepnych takich jak ceramiczne i szklane.

 1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Ilość głosów:4, Średnia: 5,00 z 5)

Loading...

Gdzie te wszystkie farby są przechowywane?

Słuszne pytanie, zważywszy że po wejściu do naszego sklepu nie rozpościera się horyzont. Mamy sprawdzoną metodę prezentowania wzorników z próbkami farb. Wszystko zebrane jest w jednym miejscu, gdzie można spokojnie i wygodnie dokonać wyboru.

Wiadra z farbami w większości przechowywane są w magazynie przy sklepie skąd je przynosimy po dokonaniu wyboru. To dobra metoda, ponieważ dzięki temu możemy wszystko wygodnie ułożyć na regałach w miejscu, w którym warunki przechowywania farb (a zwłaszcza właściwa temperatura przechowywania) są nieustannie kontrolowane. Dzięki temu możemy Państwu zapewnić towar najwyższej jakości, który w przypadku zamówienia większej ilości sprawnie podjeżdża przed sklep, na przykład do samochodu.

 1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Ilość głosów:2, Średnia: 5,00 z 5)

Loading...

Czy mogę zobaczyć jak farba wygląda na wiaderku?

Można, ale naprawdę nie mamy pojęcia dlaczego to może być ważne. Należy wiedzieć, że próbka koloru na wiaderku jest jedynie nadrukiem wykonanym farbą drukarską i jeśli zobaczenie jej ma odnieść jakikolwiek skutek to raczej wprowadzi w błąd.

Właśnie dlatego producenci udostępniają wzorniki kolorów, gdzie próbki barw są wykonane najdokładniej. Najczęściej jest to prawdziwe wymalowanie. To najlepiej oddaje właściwy kolor. Oczywiście do tego dochodzą wszelkie niuanse związane z widzeniem kolorów, światłem itp. Na początek zgłębiania tego tematu proponujemy artykuł Wybór koloru farby do mieszkania – 4 popularne błędy.

 1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Ilość głosów:4, Średnia: 5,00 z 5)

Loading...


Remonty

Czy trzeba gruntować pomalowaną ścianę?

To czy gruntować pomalowaną ścianę zależy przede wszystkim od stabilności podłoża. Jeśli ściany pomalowane są farbą emulsyjną (akrylową, winylową, lateksową) i podłoże jest stabilne to przed renowacyjnym malowaniem nie ma potrzeby gruntowania ścian tak zwanym impregnatem gruntującym (gruntem akrylowym).

Jak sprawdzić stabilność podłoża?

Stabilne podłoże to podłoże dobrze związane. Takie, które nie odwarstwia się i nie pyli. Dobra ocena stabilności podłoża jest kluczem do uniknięcia problemów w kolejnych etapach malowania.

Sprawdzenie pobieżne.

W pierwszym etapie można wykonać szybkie i mało ingerujące w powłokę sprawdzenia. Warto przeciągnąć suchą dłonią i sprawdzić, czy nie zostaje na niej pył. Innym sposobem jest zwilżenie małej części powłoki (na przykład mokrą gąbką) i obserwowanie czy podczas pocierania zwilżonej powłoki farba się „wałkuje”.

Test siatki nacięć.

Test siatki nacięć jest testem bardziej ingerującym w powłokę, a więc trzeba się liczyć z uszkodzeniem testowanego kawałka powierzchni. Lepiej jednak dowiedzieć się o potencjalnych problemach przed kosztownym remontem.

Test siatki nacięć polega na krzyżowym ponacinaniu kawałka pomalowanej, wyschniętej i utwardzonej powierzchni farby cienkim ostrzem (na przykład nóż do tapet lub żyletka). Na na tak przygotowaną siatkę nacięć naklejamy taśmę malarską, odczekujemy kilka minut i energicznie odrywamy taśmę.

Taki test wyraźnie pokaże, czy jest problem. Jeśli powierzchnia pozostała nienaruszona – podłoże najprawdopodobniej jest wystarczająco stabilne (przynajmniej w tym miejscu…).

Jak przygotować do malowania stabilne podłoże?

Użycie impregnatu gruntującego (wzmacniającego podłoże) na stabilnym, pomalowanym wcześniej podłożu jest niepotrzebne, może wręcz utrudnić późniejsze malowanie. Impregnat gruntujący tworzy przeszkloną powierzchnię, na którą nanoszenie farby jest trudne. Takie stabilne podłoże należy przede wszystkim odkurzyć. Jeśli na powłoce farby są zabrudzenia zaleca się umycie ścian wodą z dodatkiem mydła malarskiego.

A co z farbą gruntującą?

W odróżnieniu od gruntu akrylowego (impregnatu wzmacniającego podłoże) nie ma natomiast przeciwwskazań do tego, aby gruntować pomalowaną ścianę farbą gruntującą, której zadanie jest inne. Farba gruntująca może na przykład ułatwić pokrycie ściany bardzo odmiennym kolorem od poprzednio nałożonego. Innym zadaniem farby gruntującej jest ujednolicenie chłonności podłoża co przełoży się na lepszy efekt końcowy.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Ilość głosów:39, Średnia: 4,13 z 5)

Loading...

Jak malować ściany po farbie klejowej?

Farba klejowa to farba popularna w latach 70 i 80 XX wieku. Jest to farba sucha w postaci proszku, którą rozrabia się z wodą przed malowaniem. Kiedyś bardzo popularna, ale od czasu farb emulsyjnych nowej generacji (akrylowych, winylowych, lateksowych) prawie wyszła z użytku.

Jak malować ściany po farbie klejowej?

Farby klejowe stanowią mało stabilne podłoże i w związku z tym powinno się na nie nanosić tylko farby tego samego typu. Metodą aplikacji tej farby pozostaje pędzel, który mocniej związuje z podłożem. Nie zaleca się malowania wałkiem malarskim. Chcąc przemalować ścianę emulsją nowej generacji należy całą farbę klejową usunąć. Dlatego też farba klejowa nadal jest w sprzedaży i często stosuje się ją do renowacji ścian pomalowanych tym produktem. W naszym sklepie Maluj Sam w Siedlcach cały czas mamy ją w ofercie.

Jak sprawdzić, czy ściana pomalowana jest farbą klejową?

Dosyć skuteczną metodą jest kilkukrotne potarcie ściany mokrą dłonią. Jeśli farba zaczyna odchodzić i „wałkować się” to znaczy, że powłoka jest słabo związana z podłożem i prawie na pewno pomalowana była farbą klejową.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Ilość głosów:5, Średnia: 4,60 z 5)

Loading...

Dlaczego taśma malarska odchodzi z farbą?

Dlaczego taśma malarska odchodzi z farbą to pytanie, które pojawia się bardzo często i są co najmniej trzy interpretacje tego tematu:

Złej jakości taśma malarska.

To najprostsze wyjaśnienie tego problemu. Jest jednak najmniej prawdopodobnym. Zanim wyciągnie się ten wniosek warto rozważyć dwie inne możliwości.

Niewłaściwe użycie taśmy.

Jeśli taśma malarska odrywa farbę na swoich brzegach tworząc nierówną linię to problem jest znacznie prostszy. Taśmę malarską należy odrywać „na mokro” – po pomalowaniu powierzchni. Jeśli pozwolimy farbie wyschnąć na taśmie i stworzyć utwardzoną powłokę to przy zrywaniu taśmy ta powłoka będzie się łamać i nieregularnie odrywać.

Tak to niestety oznacza, że właściwe użycie taśmy malarskiej polega na dokładnym oklejeniu malowanych powierzchni przed malowaniem i zerwaniu taśmy malarskiej „na mokro” – zanim powłoka zdąży się utwardzić. Tak – to też niestety oznacza, że malowanie drugiej warstwy oznacza ponowne oklejenie powierzchni.

Stabilność podłoża.

Jeśli taśma malarska odchodzi z farbą (lub nawet gładzią szpachlową pod nią) to mamy do czynienia ze zbyt słabym podłożem. Powodem tego jest najczęściej błąd popełniony na jednym z etapów przygotowania ściany.

Należy pamiętać, że podłoże przed szpachlowaniem trzeba koniecznie zagruntować impregnatem gruntującym (emulsją gruntującą) w celu wzmocnienia. Po nałożeniu szpachli oraz jej dotarciu powierzchnię należy bezwzględnie odpylić! Po odpyleniu (jeśli w instrukcji szpachli nie ma zastrzeżeń) warto ponownie wzmocnić i „zakleić” podłoże impregnatem gruntującym.

Nie należy mylić impregnatu gruntującego do wzmacniania podłoża z farbą gruntującą! Zadanie farby gruntującej jest inne – nie wzmacnia ona podłoża, tylko wyrównuje jego chłonność. Często właśnie brak odpylenia i/lub niewłaściwe zastosowaniu produktów gruntujących objawia się w późniejszym etapie malowania zrywaniem słabego podłoża przez taśmę malarską. W pytaniu „Czy trzeba gruntować pomalowaną ścianę?” znajduje się więcej informacji na ten temat oceny stabilności podłoża.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Ilość głosów:23, Średnia: 4,22 z 5)

Loading...

Ile farby potrzeba do pomalowania pokoju? Proste obliczenie!

Ile farby potrzeba do pomalowania pokoju to jeden z częstszych problemów. W praktyce bardzo łatwo to oszacować za pomocą prostego obliczenia. Przejdźmy przez to po kolei.

Ile farby potrzeba na pokój – wymiarowanie.

Po pierwsze potrzebujemy znać wymiary pomieszczenia. Następnie obliczenie metrów kwadratowych w pomieszczeniu to tylko pomnożenie długości ścian przez wysokość pomieszczenia.

Przykład w czterech krokach:

1. W pierwszej kolejności ustalamy obwód. Jeśli mamy pokój 4m x 5m (częsty wymiar 20m2) to suma długości wszystkich ścian (4+4+5+5) wynosi w sumie 18 metrów.

2. Następnie musimy jeszcze ustalić wysokość pomieszczenia – powiedzmy 2,6 metra.

3. Aby otrzymać powierzchnię pokoju w metrach kwadratowych mnożymy przez siebie obwód – 18m razy wysokość: 18m x 2,6m = 46,80 m2.

4. Na koniec, mając obliczoną powierzchnię pamiętajmy, że powinniśmy jeszcze odjąć powierzchnię otworów w ścianach. W naszym przypadku niech będą to drzwi wejściowe, duże okno i drzwi balkonowe. Łącznie dwoje drzwi (około 4m2) oraz duże okno 2m2.

Odejmujemy 6m2: 46,80m2 – 6m2 = 40,80m2.

Ile farby na m2?

Kolejną czynnością jest sprawdzenie wydajności farby. Na opakowaniu zawsze jest napisane ile farby potrzeba do pomalowania 1 metra kwadratowego powierzchni. Przykładowo farba Tikkurila Optiva Matt ma wydajność 16m2 z 1 litra. Co przy wiadrze o pojemności 2,7 litra daje nam 43,20m2.

Należy przy tym pamiętać, że wydajność farby podawana przez producenta to jedynie szacowanie, najczęściej optymistyczne. Rzeczywista wydajność zależy od kilku czynników. Pod uwagę należy wziąć to czy ściana była już wcześniej malowana i/lub czy jest właściwie zagruntowana (o gruntowaniu było wcześniej). Istotne jest również to jaką techniką i narzędziem będziemy malować – wałek z krótkim włosem pochłonie mniej farby, niż ten z długim.

Finalnie, oczywiście musimy też wliczyć to, że do całkowitego efektu potrzebujemy najczęściej dwóch warstw farby (czasem, przy kolorach o słabszym kryciu trzech warstw).

Więc ile farby potrzeba do pomalowania pokoju?

Pora na podsumowanie naszego przykładu. Mając do pomalowania 40,80m2 ścian w pokoju i dysponując wiadrami farby o pojemności 2,7 litra o wydajności 43,20m2 z wiadra. Idealnie będzie mieć dwa takie wiadra. Łączna ilość farby w tym przypadku da nam niewielki zapas i będzie idealna do pomalowania pokoju dwukrotnie.

A upraszczając wszystko najbardziej jak się da to warto pamiętać, że praktycznie wszyscy producenci pakują farby w wiadra 5 litrów i 2,5 litra (lub 2,7l) nie bez powodu. Wiadro 5 litrów to po prostu najczęściej dokładnie tyle ile potrzeba na pomalowanie największego pokoju w nowoczesnym budownictwie, gdzie buduje się maksymalnie pokoje 18-20m2. W praktyce każdego pokoju, bo przy mniejszych pokojach potrzeba 3,5-4 litry więc także jedno wiadro. A więc ile farby potrzeba do pomalowania pokoju? 5 litrów! :)

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Ilość głosów:36, Średnia: 3,86 z 5)
Loading...

Malowanie glazury – jak i czym. Czy mogę pomalować glazurę?

Malowanie glazury jest obecnie bardzo popularne, głównie ze względu na łatwość takiego remontu. Wizja zerwania istniejącej glazury i położenie nowej zjeżyła niejeden włos. A malowanie glazury to nie tylko łatwy i szybki remont – efekt jest naprawdę dobry!

Malowanie glazury polecamy wykonać za pomocą systemu farb marki Tikkurila. Wszystko wykonujemy w trzech etapach, a proces jest szybki i ekologiczny. Poniższe produkty są nietoksyczne, bezzapachowe, nie potrzebujemy rozcieńczalników – do mycia narzędzi służy woda.

Etap pierwszy – przygotowanie podłoża

W pierwszej kolejności podłoże należy przygotować. Glazurę myjemy, odtłuszczamy, powierzchnię szkliwioną zaleca się zmatowić papierem ściernym.

Etap drugi – gruntowanie

Tikkurila Otex Akva. Malowanie Glazury.

Tikkurila Otex Akva

Tikkurila Otex Akva to farba gruntująca przeznaczona do malowania wewnętrznych powierzchni wymagających specjalnej przyczepności. Dobrze przylega na powierzchniach takich jak: szkło, płytki, powierzchnie z włókna szklanego, plastik PCV, aluminium, ocynkowane blachy, itp. Jak widać to doskonały produkt do pomalowania niechłonnej powierzchni takiej jak glazura.

Po zagruntowaniu powierzchni farbą Otex Akva należy odczekać minimum 5 godzin zanim przejdziemy do etapu trzeciego.

Etap trzeci – malowanie glazury

Tikkurila Everal Aqua. Malowanie glazury.

Tikkurila Everal Aqua

Tikkurila Everal Aqua Semi Matt [40] to emalia akrylowa o wysokiej trwałości. Produkt jest emalią uniwersalną do malowania powierzchni min. drewnianych, metalowych oraz glazury (po uprzednim zagruntowaniu gruntem Otex).

Everal Aqua dostępna w szerokiej gamie kolorystycznej (ponad 13 tysięcy kolorów) w systemie komputerowego mieszania kolorów. Poza wersją półmatową farba występuje również w macie oraz połysku.

W przypadku farby nawierzchniowej zaleca się nałożenie dwóch warstw w odstępie minimum 4 godziny.

 

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Ilość głosów:3, Średnia: 4,67 z 5)
Loading...

Malowanie boazerii – jak i czym odnowić boazerię?

Malowanie boazerii stało się bardzo popularne. Myśl o zerwaniu desek ze ścian, szpachlowaniu i malowaniu często odwodziła wiele osób od remontu. Zmieniło się to w momencie zadomowienia się na naszym rynku emalii wodorozcieńczalnych do drewna i metalu. Aktualnie malowanie boazerii jest czynnością bardzo szybką, łatwą i bezpieczną dla zdrowia domowników (bezzapachowe farby).

Etap pierwszy – przygotowanie podłoża

Jak zawsze, w pierwszej kolejności podłoże należy przygotować. Boazerię należałoby umyć.

Do tego należy ocenić w jakim stanie jest powierzchnia. Jeśli lakier łuszczy się wymagane będzie usunięcie go w całości ręcznie papierem ściernym lub, co znacznie wygodniejsze, szlifierką.

Najczęściej jednak lakier jest w dobrym stanie. Wtedy, jako że deski na boazeriach lakierowane były zawsze na wysoki połysk powierzchnię zaleca się zmatowić drobnym papierem ściernym. Nie jest to dużo pracy, a efekt będzie znacznie bardziej trwały.

Etap drugi – malowanie boazerii

Styline Enamel Aqua Satin. Malowanie boazerii.

Styline Enamel Aqua Satin

Następnie pozostaje nam już całą przygotowaną powierzchnię pomalować. Do tego celu można użyć na przykład emalii Styline Enamel Aqua Satin. Produkt ten posiada bardzo dobry stosunek jakości do ceny.

Emalia dostępna jest w szerokiej gamie kolorystycznej (tysiące kolorów) w systemie komputerowego mieszania kolorów. Poza wersją półmatową farba występuje również w matowym wykończeniu.

W przypadku emalii akrylowej zaleca się nałożenie dwóch warstw w odstępie wynoszącym minimum 4 godziny.

Produkt, który tu polecamy jest emalią kryjącą to znaczy że rysunek słojów drewna zostanie przykryty. W ten sposób wnętrze nabierze nowoczesnego charakteru,  a ściany będą miały jednolity kolor. Takie rozwiązanie jest najłatwiejsze i obecnie najpopularniejsze. Jeśli deski są w dobrym stanie można się zastanowić nad pozostawieniem widocznych słojów. W takim przypadku można użyć lakierobejcy.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Ilość głosów:2, Średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Kolorowe dylematy

Fuksja i amarant – czym się różnią?

Jeśli zajrzeć do Internetu to jest to bardzo dyskusyjna sprawa. Fuksja i amarant to dwie popularne nazwy kolorów, które są źródłem konsternacji. Czym różni się fuksja od amarantu? Żeby dobrze pojąć ten temat należy sięgnąć do źródła, a mianowicie do roślin, które są inspiracją dla nazw tych kolorów.

Fuksja i amarant botanicznie

Fuksja i Amarantus (za wikipedią) to dwie rodziny wielu gatunków roślin pochodzących głównie z Ameryki Środkowej i Południowej. Kolory tych roślin są bardzo podobne. Ogólnie wszystkie można zaliczyć do rodziny koloru różowego z pewną domieszką fioletu. Niektóre mają tylko śladową domieszkę i przypominają czysty róż, inne są ciemne i wyraźnie fioletowe – bardziej wrzosowe. Oglądając zdjęcia tych roślin można dopatrzeć się różowych fuksji oraz fioletowych amarantusów… i odwrotnie!

Fuksja i amarant w barwach farb

Czytając dyskusje w Internecie, a nawet Wikipedię można odnieść wrażenie, że fuksja jest intensywnie różowa, a amarant wpada w głęboki fiolet, ale przecież nie ma normy to określającej. A w przypadku braku standardu warto trzymać się zasady, że nie należy się tym przejmować. I tego wniosku zdają się także trzymać producenci farb. Weźmy za przykład farby Dulux. Kolor z serii Dulux Family Zone o nazwie Kwiat Fuksji oraz kolor z palety Dulux EasyCare Niezmienny Amarant wyglądają zadziwiająco podobnie. :)

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Ilość głosów:12, Średnia: 4,50 z 5)

Loading...

Czy farba podkładowa ma wpływ na kolor farby nawierzchniowej?

Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, czy mamy do czynienia z farbą kryjącą, czy farbą częściowo lub całkowicie transparentną.

Powszechnie stosowane farby emulsyjne do ścian i sufitów są produktami kryjącymi. To znaczy, że kolor farby na pomalowanej powierzchni nie zależy od koloru farby po spodem. Jeśli kolor pod pomalowaną powierzchnią przebija i jest nadal widoczny to znaczy, że wymagane jest nałożenie kolejnej warstwy. Jeśli kolor poprawnie pomalowanej ściany nie jest taki jak sobie wyobrażaliśmy to przyczyną tego najprawdopodobniej jest oświetlenie (więcej tu: Wybór koloru farby do mieszkania – 4 popularne błędy), a nie kolor farby podkładowej.

Inaczej jest z produktami transparentnymi. Lakiery koloryzujące, laserunki, lakierobejce do drewna są rodzajem powłok dekoracyjnych, które niecałkowicie pokrywają powierzchnię malowaną. W tym przypadku jest to celowe i ściana w jednym kolorze pomalowana transparentną farbą dekoracyjną w kolorze innym pozwala uzyskać wykończenie, które jest wynikiem nałożenia dwóch barw (patrz: Synteza barw).

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Ilość głosów:3, Średnia: 5,00 z 5)

Loading...

Leave a Reply