Jednolity kolor ścian- dobre praktyki malowania i unikanie frustracji.

jednolity kolor ścian

W przypadku współczesnych farb zazwyczaj malowanie jest bezproblemowe i jednolity kolor ścian jest rzeczą oczywistą. Istnieją jednak czynniki, które amatorowi mogą przysporzyć nieco frustracji.

Dlatego warto pamiętać o kilku dobrych praktykach, aby uniknąć problemów. Pamiętanie o poniższych zasadach po prostu się opłaci. Doświadczeni malarze trzymają się tego intuicyjnie; malując samemu od czasu do czasu; często uczymy się tego na własnych błędach.

Jednolity kolor ścian przy bardzo mocnych barwach farby

Niestety, mocne barwy farb są trudniejsze pod wieloma względami. Powodem tego jest duża zawartość pigmentów barwiących względem ilości, na przykład, spoiwa i wypełniaczy. Głównym następstwem tego jest słabsze krycie farby.

Decydując się na ściany w mocnych, zdecydowanych kolorach, trzeba liczyć się z koniecznością położenia dodatkowej warstwy (lub nawet dwóch dodatkowych warstw), aby uzyskać jednolity kolor ścian, który będzie satysfakcjonujący.

Niektórzy producenci farb zalecają, w przypadku mocnych barw, użycie podbarwionej farby gruntującej. Jest to bardzo dobra praktyka, która pomoże osiągnąć zamierzony efekt. Farbę gruntującą podbarwia się w takim przypadku na kolor jaśniejszy z tonacji koloru nawierzchniowego. Możliwość barwienia i takie zalecenia posiadają na przykład produkty Tikkurila Optiva Primer oraz Bolix LatexStyle Primer.

Inną dobrą praktyką malowania farbami o mocnych barwach jest właściwe przestrzeganie odstępów czasowych pomiędzy warstwami. O ile jasna farba wiele wybaczy, przy ciemnych barwach kolejna warstwa powinna być nakładana po dokładnym wyschnięciu warstwy poprzedniej. Unikniemy wtedy przecierania się koloru w warstwie niedoschniętej.

Właściwe przygotowanie farby do malowania

Wydaje się to oczywiste, ale nie zawsze jest. Farby przed malowaniem nie wystarczy otworzyć. Należy ją jeszcze przygotować do pracy. Jeśli producent farby nie zaznaczy inaczej farbę przed użyciem mieszamy i doprowadzamy do właściwej lepkości roboczej odpowiednio rozcieńczając (tylko jeśli jest taka potrzeba!).

Należy pamiętać, że farba emulsyjna jest z definicji dyspersją, a więc mieszaniną różnych składników, które wydają się być jednolitą substancją, ale nie są na stałe połączone. To oznacza, że farby emulsyjne ulegają rozwarstwieniu i jest to naturalne. Dlatego właśnie przed użyciem farbę należy wymieszać, aby uzyskać jednolitą konsystencję i równe rozprowadzenie pigmentów w spoiwie.

Niektóre emulsje (głównie tiksotropowe) mają zalecenie, aby ich nie mieszać. Jeśli tak jest napisane na opakowaniu lub w karcie technicznej należy stosować się do zaleceń producenta.

Zasada całej powierzchni

Zarówno podczas przygotowywania koloru w fabryce farb jak i podczas barwienia farb w komputerowym systemie mieszania barw w mieszalni, powtarzalność kolorów jest obecnie bardzo wysoka.

Niezależnie od tego dobra praktyka malowania mówi, aby nigdy nie malować jednej powierzchni farbą z dwóch pojemników.

Chcąc uzyskać doskonały efekt i jednolity kolor ścian po skończeniu malowania jednej powierzchni (na przykład ściany) należy przewidzieć, czy pozostała ilość farby w pojemniku wystarczy na pomalowanie kolejnej powierzchni. Jeśli istnieje ryzyko, że farby jest za mało, należy pozostałość zmieszać z większą ilością farby z kolejnego pojemnika tak, aby uzyskać wystarczającą ilość na kolejną powierzchnię.

W ten sposób zabezpieczamy się przed ryzykiem różnic w kolorze farby w dwóch partiach produkcyjnych.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Ilość głosów:4, Średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Leave a Reply