Farba emaliowa

Maluj Sam

Farba emaliowa (emalia) to rodzaj farby, która tworzy powłokę o zwiększonej odporności na ścieranie oraz wahania temperatur. Emalię stosuje się najczęściej do malowania powierzchni metalu lub drewna użytkowanych na zewnątrz lub wewnątrz pomieszczeń.

Historycznie termin „emalia” pochodzi od „emalii porcelanowej” znanej od czasów wczesnego średniowiecza. Wtedy rozpowszechniła się technika emaliowania powierzchni metalowych za pomocą nanoszenia pasty lub proszku mineralnego i wypalania powłoki w wysokiej temperaturze. W taki sposób otrzymywano bardzo odporną powłokę o wysokim stopniu połysku, która właściwościami przypomina współcześnie stosowane farby emaliowe.

Współcześnie farba emaliowa również posiada wyższy stopień połysku od na przykład farb emulsyjnych. Występuje tu jednak podział na farby o wykończeniu matowym, półmatowym, połyskowym.

Spoiwem w farbach emaliowych może być nitroceluloza (obecnie coraz rzadziej ze względu na toksyczność), żywice alkidowe (farba alkidowa, farba olejno-ftalowa), żywice akrylowe (farba akrylowa).

Rozcieńczalnikami są odpowiednio dla farb na żywicach alkidowych rozcieńczalniki organiczne (np. benzyna ftalowa), natomiast dla farb akrylowych rozcieńczalnikiem może być woda (rzadziej rozpuszczalnik organiczny).

 

Źródła

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Ilość głosów:1, Średnia: 5,00 z 5)
Loading...