Lotne Związki Organiczne (LZO) (ang. VOC – Volatile Organic Compounds) to grupa związków organicznych, które łatwo przechodzą w stan pary lub gazu nawet w niskich temperaturach (ich temperatura wrzenia mieści się w zakresie: 50-250 °C (pomiar w warunkach ciśnienia normalnego 101,3 kPa)).
Lotne Związki Organiczne występują jako uboczne produkty w wielu procesach przemysłowych. Przykładami LZO są: aceton, toluen, ksylen, benzen. Reakcje chemiczne jakie zachodzą z ich udziałem stanowią znaczące źródło zanieczyszczenia środowiska. W taki sposób powstaje np. ozon troposferyczny.
LZO stanowią składnik wielu produktów używanych w gospodarstwach domowych w tym farb i lakierów. Ze względu na swoją szkodliwość są ograniczane normami dozwolonej emisji do środowiska. Zawartość LZO określa masę lotnych związków organicznych, wyrażoną w gramach na litr (g/l). Masa LZO dotyczy tylko tych związków organicznych, które są uwalniane do atmosfery w procesie wysychania produktu (LZO, które zostają wbudowane w powłokę farby lub lakieru w procesie schnięcia nie są wliczane w zawartość tej dopuszczalnej masy).
W Obwieszczeniu Ministra Gospodarki z dnia 12 lipca 2013 roku podane są dopuszczalne normy dla farb i lakierów w Polsce. Na przykład od 1 stycznia 2010 roku farby matowe wewnętrzne na bazie wody mogą zawierać maksymalnie 30g/l lotnych związków organicznych.
Źródła
- Lotne Związki Organiczne.
- Obwieszczenie Ministra Gospodarki z dnia 12 lipca 2013 roku (Dz. U. poz. 1569) w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących ograniczenia emisji lotnych związków organicznych powstających w wyniku wykorzystywania rozpuszczalników organicznych w niektórych farbach i lakierach oraz w mieszaninach do odnawiania pojazdów.