Ile farby potrzeba do pomalowania pokoju? Proste obliczenie!

Maluj SamRemont

Ile farby potrzeba do pomalowania pokoju to jeden z częstszych problemów. W praktyce bardzo łatwo to oszacować za pomocą prostego obliczenia. Przejdźmy przez to po kolei.

Ile farby potrzeba na pokój – wymiarowanie.

Po pierwsze potrzebujemy znać wymiary pomieszczenia. Następnie obliczenie metrów kwadratowych w pomieszczeniu to tylko pomnożenie długości ścian przez wysokość pomieszczenia.

Przykład w czterech krokach:

1. W pierwszej kolejności ustalamy obwód. Jeśli mamy pokój 4m x 5m (częsty wymiar 20m2) to suma długości wszystkich ścian (4+4+5+5) wynosi w sumie 18 metrów.

2. Następnie musimy jeszcze ustalić wysokość pomieszczenia – powiedzmy 2,6 metra.

3. Aby otrzymać powierzchnię pokoju w metrach kwadratowych mnożymy przez siebie obwód – 18m razy wysokość: 18m x 2,6m = 46,80 m2.

4. Na koniec, mając obliczoną powierzchnię pamiętajmy, że powinniśmy jeszcze odjąć powierzchnię otworów w ścianach. W naszym przypadku niech będą to drzwi wejściowe, duże okno i drzwi balkonowe. Łącznie dwoje drzwi (około 4m2) oraz duże okno 2m2.

Odejmujemy 6m2: 46,80m2 – 6m2 = 40,80m2.

Ile farby na m2?

Kolejną czynnością jest sprawdzenie wydajności farby. Na opakowaniu zawsze jest napisane ile farby potrzeba do pomalowania 1 metra kwadratowego powierzchni. Przykładowo farba Tikkurila Optiva Matt ma wydajność 16m2 z 1 litra. Co przy wiadrze o pojemności 2,7 litra daje nam 43,20m2.

Należy przy tym pamiętać, że wydajność farby podawana przez producenta to jedynie szacowanie, najczęściej optymistyczne. Rzeczywista wydajność zależy od kilku czynników. Pod uwagę należy wziąć to czy ściana była już wcześniej malowana i/lub czy jest właściwie zagruntowana (o gruntowaniu było wcześniej). Istotne jest również to jaką techniką i narzędziem będziemy malować – wałek z krótkim włosem pochłonie mniej farby, niż ten z długim.

Finalnie, oczywiście musimy też wliczyć to, że do całkowitego efektu potrzebujemy najczęściej dwóch warstw farby (czasem, przy kolorach o słabszym kryciu trzech warstw).

Więc ile farby potrzeba do pomalowania pokoju?

Pora na podsumowanie naszego przykładu. Mając do pomalowania 40,80m2 ścian w pokoju i dysponując wiadrami farby o pojemności 2,7 litra o wydajności 43,20m2 z wiadra. Idealnie będzie mieć dwa takie wiadra. Łączna ilość farby w tym przypadku da nam niewielki zapas i będzie idealna do pomalowania pokoju dwukrotnie.

A upraszczając wszystko najbardziej jak się da to warto pamiętać, że praktycznie wszyscy producenci pakują farby w wiadra 5 litrów i 2,5 litra (lub 2,7l) nie bez powodu. Wiadro 5 litrów to po prostu najczęściej dokładnie tyle ile potrzeba na pomalowanie największego pokoju w nowoczesnym budownictwie, gdzie buduje się maksymalnie pokoje 18-20m2. W praktyce każdego pokoju, bo przy mniejszych pokojach potrzeba 3,5-4 litry więc także jedno wiadro. A więc ile farby potrzeba do pomalowania pokoju? 5 litrów! :)

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Ilość głosów:36, Średnia: 3,86 z 5)
Loading...