Kolor Roku 2019 w farbach do wnętrz – cztery propozycje.

Kolor Roku 2019 Living Coral

Kolor Roku 2019 według Pantone

Oto on! Kolor roku 2019 ogłoszony przez Pantone: Living Coral, czyli kolor koloru koralowego! Kolor, który jak twierdzą eksperci z Instytutu Koloru Pantone „otacza nas ciepłem i ożywieniem, oraz wprowadza komfort i pogodę ducha w nasze nieustannie zmieniające się otoczenie.”

Jeśli chodzi o dyktowanie trendów kolorystycznych to Pantone jednak rządzi. I to w wielu branżach począwszy od modowej, przez farbiarską, meblową, wzornictwo przemysłowe na kosmetykach kończąc. Kolor roku jest już ogłoszony od jakiegoś czasu, lecz teraz z większej perspektywy można zerknąć nieco szerzej.

Kolor Roku 2019 Pantone Impression

Źródło: pantone.com

Kolor Roku 2019 Pantone Sample

Źródło: pantone.com

Kolor Roku 2019 nieco szerzej.

Pantone nie jest jedyną wyrocznią, wiele podmiotów aspiruje do tego miana. W branży farbiarskiej praktycznie każdy producent tworzy coś na kształt zespołu zajmującego się wytyczaniem trendów kolorystycznych na kolejny rok. I tak na przykład naszą uwagę przykuły wybory trzech producentów.

Kolor Roku 2019 – Tikkurila

Tikkurila jak co roku prezentuje kolor na nadchodzący rok wraz z paletami uzupełniającymi. Producent dokonał wyboru zbliżonego do trendu wytyczonego przez Pantone, ponieważ ogłosił kolorem roku Flamingo ze swojej palety Tikkurila Symphony (kod K319). Cytując stronę producenta: „K319 Flamingo został wybrany kolorem roku, ponieważ emanuje radością i pozytywną energią.  Łączy w sobie słoneczne tonacje z dodatkiem różu.”

Kolor Roku 2019 Tikkurila Przykład

Źródło: tikkurila.pl

Kolor Roku 2019 – Dulux

AkzoNobel, czyli właściciel marki Dulux wybrał nieco inne spojrzenie. Jak co roku zebrał ekspertów ze swojego Global Aesthetic Center oraz projektantów i architektów, których wybór padł na kolor Spiced Honey. Cytując jest to: „[…] kolor oddający obecny nastrój optymizmu. Spiced Honey to ciepły bursztynowy kolor inspirowany pięknem i różnorodnością barw miodu, który w zależności od dobranej palety barw może być kojący, uspakajający, przytulny lub pełen życia.”

Kolor Roku 2019 Dulux Inspiracja

Źródło: dulux.pl

Kolor Roku 2019 – Styline

Polski producent farb firma Bolix od kilku lat mocno wkracza w segment farb dekoracyjnych do wnętrz promując markę Styline, konkurując jakością i ciekawymi rozwiązaniami. Kolorem roku 2019 został Golden Haystack. Cytując portal społecznościowy producenta: „Kolor roku GOLDEN HAYSTACK 3D0783 to luksusowy, złoto – miodowy odcień, który świetnie sprawdzi się do każdego rodzaju pomieszczeń.  Jego barwa napawa optymizmem, kojarząc się z pięknymi, słonecznymi dniami lata.”

Kolor Roku 2019 Styline

Źródło: styline.eu

Podsumowanie

Patrząc na trenty kolorystyczne na aktualny rok z szerszej perspektywy czterech powyższych przykładów rysuje się podział na dwa obozy. Po jednej stronie stoją zwolennicy barw, które nazywam łososiowymi (czyżby powrót do Polski lat 90-tych? :). Z drugiej strony mamy ciepłe barwy złoto-bursztynowe.

Jeśli przyjrzymy się dokładniej to częścią wspólną wszystkich powyższych prognoz nadchodzącego trendu są barwy uzupełniające. Bo przecież tak nasycone kolory jak te wybrane na kolory roku 2019 w malowaniu wnętrz powinny być raczej akcentem.  Beże, szarości i pudrowe róże są nadal bezpieczne. :) Do tego pojawiają się odcienie zieleni, mięty, turkusu.

Źródła

Announcing the Pantone Color Of The Year 2019

K319 Flamingo to kolor roku marki Tikkurila

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Dulux Kolorze Roku 2019

Trendbook Styline

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Ilość głosów:5, Średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Leave a Reply