E-Ink Prism™ – technologia dynamicznej zmiany powierzchni

technologia dynamicznej zmiany powierzchni

E-Ink, firma która rozwinęła technologię e-papieru, pracuje nad nowym dziełem. To technologia dynamicznej zmiany powierzchni dla przestrzeni architektonicznych.

E-book to bardzo wygodne narzędzie. Pozwala na czytanie książek i gazet w wersji elektronicznej przy użyciu bardzo małej ilości energii. Technologia sterowania dwustanowego w tych urządzeniach potrzebuje energii tylko na krótką chwilę zmiany stanu – strony z tekstem i grafiką. Utrzymanie aktualnego stanu przez dowolny okres nie wymaga przepływu prądu.

Do tego czytelność takich ekranów bardziej przypomina kartkę papieru, niż wyświetlacz elektroniczny, ponieważ działanie opiera się o światło odbite, a nie emitowane przez wyświetlacz.

Technologia dynamicznej zmiany powierzchni

Wyobraźmy sobie teraz użycie takiego samego rozwiązania na dużą skalę. Zamiast małego wyświetlacza, technologia wbudowana w duże przestrzenie architektoniczne. To właśnie jest E-Ink Prism™ – nowa technologia obiecująca wiele w dziedzinach architektury i projektowania wnętrz.

technologia dynamicznej zmiany powierzchni

Źródło: eink.com

Przez wieki projektanci i artyści używali różnych środków takich jak materiały, kolory, kształty, oświetlenie, aby zbudować przestrzeń działającą na zmysły człowieka. To bardzo trwałe i ekonomiczne rozwiązanie, ale statyczne. Zmiana wystroju wymaga nakładu pracy oraz nowych materiałów. Współcześnie ekrany cyfrowe prezentujące zdjęcia i filmy pozwalają rozbudować możliwości projektowania wnętrz. E-Ink Prism™ jest mostem pomiędzy tradycyjnym, statycznym wykańczaniem wnętrz, a technologią cyfrową. Co ciekawe powierzchnie wykończone tą technologią mogą – przy niewielkim nakładzie energetycznym – nie tylko dynamicznie zmieniać kolor, ale również fakturę. Kolory i wzory mogą być dowolnie programowane.

E-Ink Prism™ w praktyce

Technologia dynamicznej zmiany powierzchni wydaje się mieć zastosowania ograniczone jedynie wyobraźnią projektanta. Kolory, wzory i kształty powierzchni, dynamicznie zmieniane, bez użycia farb i mas strukturalnych mogą mieć nie tylko dekoracyjne, ale i praktyczne zastosowania. Drzwi, które pokazują, czy pomieszczenie jest zajęte; ściany, które reagują kolorem i fakturą na poziom natężenia ruchu, czy temperaturę w pomieszczeniu. To wszystko może zostać oprogramowane. Więcej pomysłów na wprowadzenie tej technologii na rynek znajduje się na stronie producenta. Warto śledzić rozwój tej idei, bo wcześniej czy później zacznie nas otaczać.

Źródło

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Ilość głosów:3, Średnia: 4,67 z 5)
Loading...

Leave a Reply