Najczarniejszy odcień koloru czarnego – Vantablack S-VIS

najczarniejszy odcień koloru czarnego

NASA interesuje się tą tematyką od lat. Są sytuacje kiedy kolor czarny nie wystarcza i potrzebny jest najczarniejszy odcień koloru czarnego jaki tylko można stworzyć. Na przykład, kiedy obserwuje się obiekty niebieskie tak odległe od naszej galaktyki, że nie można ich dostrzec w świetle widzialnym, nawet najmniejszy refleks świetlny na urządzeniach może udaremnić wszelkie wysiłki. Kiedyś, w takiej sytuacji, stosowano czarną, matową farbę aby zmniejszyć ryzyko powstania refleksów. Później nastąpił przełom, nanotechnologia umożliwiła zbudowanie materiału przypominającego gęsto usiane, węglowe nanorurki. Taki materiał pochłania światło prawie jak czarna dziura, eliminując odbicie każdego rodzaju promieni (nie tylko widzialnych) o ponad 99%. To ciekawa właściwość zważywszy, że rozproszenie lub pochłonięcie światła ukrywa też kształt pomalowanego obiektu (na zdjęciu widać pogiętą, metalową folię, która pomalowana całkowicie ukryła swój kształt).

Problem tylko… stanowi nakładanie takiej powłoki na powierzchnię. Proces nakładania powłoki przypomina „hodowanie” gęstej kolonii nanorurek ustawionych wertykalnie do pokrywanego materiału i mówiąc w skrócie nie jest banalny i daleko odbiega wygodą od malowania powierzchni farbą.

Surrey NanoSystems i Vantablack

Surrey NanoSystems to firma zlokalizowana w Anglii, która próbuje ideę najczarniejszego materiału wprowadzić „pod strzechy”. No prawie, bo ich powłoki Vantablack nie można jeszcze kupić w puszce i użyć do pomalowania ściany lub samochodu. Jednak można zamówić usługę „malowania” bezpośrednio w Surrey NanoSystems lub u współpracujących partnerów.

Powłoka Vantablack ma bardzo dobre właściwości. Jest w stanie absorbować 99.965% światła oraz posiada bardzo dużą odporność temperaturową. Potrafi wytrzymać zmianę temperatury od -196°C do +300°C bez utraty właściwości. Jest także powłoką superhydrofobową.

Najczarniejszy odcień koloru czarnego w spray’u?

Vantablack S-VIS to nowa odsłona najczarniejszej powłoki. To kolejny etap w ułatwianiu stosowania Vantablack. Poprzednia wersja wymagała aby pokrywany materiał był odporny na 450°C – Wersja S-VIS obniża to wymaganie do 100°C.

najczarniejszy odcień koloru czarnego

Źródło: www.surreynanosystems.com

Przede wszystkim Vantablack S-VIS jest produktem, który można nanosić natryskowo. Stosuje się wiele cienkich warstw, aż do osiągnięcia wymaganej grubości powłoki. Sam fakt nanoszenia natryskowego otwiera produkt na nowe możliwości – można pokrywać w ten sposób materiały o skomplikowanych kształtach i nierównych powierzchniach, nie wykluczając dóbr luksusowych.

Pomimo tych ułatwień i postępu w technologii, nadal malowanie powłoką Vantablack S-VIS nie jest tak łatwe jak nanoszenie farby w spray’u. Wymagane jest kilka etapów, odpowiednie przygotowanie, obróbka materiału po natryśnięciu oraz kontrolowane środowisko pracy. Jednak postęp jest zauważalny i z ciekawością czekamy na więcej.

Źródła

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Ilość głosów:2, Średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Leave a Reply