Przypadek i nowy pigment w produkcji farb

nowy pigment w produkcji farb

Nowy pigment w produkcji farb powstał przez przypadek. Początek tej historii sięga roku 2009, kiedy naukowcy na wydziale chemii uniwersytetu w Oregonie (USA) nieumyślnie stworzyli nowy pigment w kolorze niebieskim. Teraz już historia znacznie się rozwinęła i przypadkowy wynalazek wchodzi do komercyjnego użytku, w tym również na rynek farb.

Eksperyment naukowy

Naukowcy w OSU (Oregon State University) pracowali nad nowym materiałem, który mógłby być wykorzystany w elektronice. W tym celu mieszali tlenek magnezu (koloru czarnego) z innymi materiałami i podgrzewali miksturę do wysokiej temperatury. W efekcie jedna z próbek okazała się ciekawym kryształem o bardzo wyraźnym kolorze niebieskim. Okazało się, że otrzymane kryształki całkowicie pochłaniają fale świetlne kolorów czerwonych i zielonych, a odbijają kolor niebieski. Taki filtr dodatkowo okazał się być bardzo odporny i stabilny (nie blaknie).

Nowy pigment w produkcji farb

Nowy pigment, który powstał z otrzymanych kryształków jest bardzo trwały. Nie blaknie pod wpływem wysokiej temperatury oraz kwaśnego środowiska. Do tego nie jest toksyczny, a więc świetnie wpisuje się w aktualne trendy produkcji farb.

Jednym z sugerowanych zastosowań jest farba elewacyjna, która dzięki nowemu pigmentowi  i jego świetnym zdolnościom odbijania promieniowania ultrafioletowego, byłaby w stanie chronić budynki przed nagrzewaniem. Zainteresowanie komercyjne tym faktem wyraziła firma Shepherd Color Company, która kupiła licencję na stosowanie pigmentu, któremu nadano nazwię: niebieski “YInMn” i wprowadziła już produkty na jego bazie do swojej oferty pod nazwą Arctic – komponenty do produkcji farb i innych powłok malarskich, a także tworzyw sztucznych odpornych na nagrzewanie oraz utratę koloru.

Innym ciekawym zastosowaniem nowego tworu może być użycie pigmentu do produkcji farb artystycznych. Pigment jest bardzo podobny do tradycyjnej ultramaryny, lecz znacznie bardziej trwały. Czyni go to świetną alternatywą podczas prac nad odnawianiem dzieł sztuki.

Żródła

Leave a Reply