Kolory roku 2016

Kolory roku 2016

Jak powstaje trend kolorystyczny? Co to znaczy „kolor roku”? Co będzie modne w nowym 2016 roku? Oto nasze rozważania w niniejszym artykule.

Przede wszystkim odkrywanie trendu to nie nauka ścisła. I wnioski nie są jednoznaczne. Choć proces wytyczania nowego trendu często wygląda podobnie to zależy przede wszystkim od szerokości spojrzenia, na które składają się:

  • Doświadczenia z preferencji kolorystycznych swoich klientów – najbardziej oczywistym sposobem czytania trendu jest obserwowanie sprzedaży swoich produktów. W przypadku producentów farb to bardzo proste.
  • Doświadczenia z innych dziedzin życia – sztuka, moda, grafika, architektura, wzornictwo, przemysł, branża kosmetyczna, trendy społeczne, zmiany na świecie.
  • Zakres kulturowy – przestrzeń kulturowa w jakiej działa firma – postrzeganie kolorów jest bardzo ściśle powiązane z kulturą – spojrzenie z perspektywy jednego kraju może bardzo odbiegać od spojrzenia z perspektywy kontynentu, czy świata.

Każdego roku wiele organizacji podejmuje się analizowania i wytyczania przyszłych trendów kolorystycznych. Jakie będą kolory roku 2016? Mamy następujące prognozy:


Dulux2016

Żródło: dulux.pl

Firma: AkzoNobel / Dulux. Zakres kulturowy: ogólnoświatowy

Firma AkzoNobel zadała sobie pytanie „Jak przełożyć wyniki badań na przyszłość rozpoznawalną dla wszystkich?” oraz podzieliła się informacją o tym jak przebiegał proces wyboru prognozy kolorystycznej. Można o tym przeczytać w artykule „Jak powstaje trend kolorystyczny„.  „Wybierając kolor, który mógłby reprezentować główną ideę patrzenia w obu kierunkach, zauważyliśmy, że wszystkie kluczowe trendy na 2016 rok zawierają w sobie elementy złota. ” – I dlatego właśnie AkzoNobel wyznaczył Złocistą Ochrę jako kolor dominujący w 2016 roku – jest to zarazem naturalne przejście z miedzianego oranżu z roku 2015.


PPG2016

Źródło: dekoral.pl

PPG / Dekoral. Zakres kulturowy: ogólnoświatowy

A skąd pochodzi kolor roku firmy PPG – właściciela min. marki Dekoral? Informacje umieszczone są na stronie Voice Of Color. „Kolor Roku 2016 PPG o intrygującej nazwie „Paradise Found” zachwyci swoją klimatyczną, aloesową zielenią nie tylko zwolenników natury oraz ekologii. […] W połączeniu z surową cegłą, betonem, drewnem stworzy niezwykłe, inspirowane egzotycznym ogrodem wnętrze – prawdziwy raj dla szukających wytchnienia i odpoczynku.” Na polskiej stronie dekoral.pl można znaleźć informację, że kolor ten występuje pod numerem NCS S4010-G10Y, a więc można go przygotować w mieszalnikach niezależnych od producenta farb.


Sniezka2016

Źródło: sniezka.pl

Śnieżka. Zakres kulturowy: polska

Nieco inaczej do prognozowania trendów podszedł polski producent farb i lakierów Śnieżka. Trendy zostały potraktowane bardziej ogólnie. Nie ma jednego faworyta – są za to zestawy kolorystyczne w kilku wersjach: „Skandynawskie inspiracje, zabawa odcieniami nude, romans z industrialną stylistyką, przygoda w duchu etno, a może geometria na słodko? Fabryka Farb i Lakierów SA przedstawia pięć niepowtarzalnych trendów kolorystycznych na zbliżający się 2016 rok.”


Pantone2016

Źródło: pantone.com

Pantone. Zakres kulturowy: ogólnoświatowy (głównie Ameryka Północna)

Instytut Kolorów Pantone w 2016 ruku postanowił postawić na spokój i dobre samopoczucie jako antidotum na codzienny stres. W wyniku tego powstało połączenie dwóch barw: ciepłego, delikatnego różu (PANTONE 13-1520) oraz chłodniejszego, uspokajającego odcienia błękitu (PANTONE 15-3919).

 

 


BenjaminMoore2016

Źródło: benjaminmoore.com

Benjamin Moore. Zakres kulturowy: głównie Ameryka Północna

Jak wybrać jeden kolor, który zauważalnie wybija się ostatnio w trendach? Producent farb Benjamin Moore postanowił pójść bezkompromisowo – po prostu biały – nic dodać nic ująć…

 

 

 


SherwinWilliams2016

Źródło: sherwin-williams.com

Sherwin Williams. Zakres kulturowy: głównie Ameryka Północna

Kolejny producent farb z obszaru Ameryki i znów odcień bieli – tym razem o  mniej oczywistej nazwie Alabaster. Przypadek? W każdym razie motywacją do odkrycia tego trendu na 2016 rok jest mądra filozofia „less is more”.

 

 

 


Kansai2016

Źródło: facebook.com/KansaiPaintAP

Kansai Paint. Zakres kulturowy: głównie Azja

Na koniec odległa kultura i mocny w tamtym obszarze producent – Kansai Paint. Kansai określił rok 2016 rokiem koloru niebieskiego. Koloru chłodnego, czystego, pobudzającego kreatywność – Atlantic Beach.

 

 

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Ilość głosów:2, Średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Leave a Reply