Przestrzeń w małym mieszkaniu 5 trików dyrektora Dulux

Przestrzeń w małym mieszkaniu

Przestrzeń w małym mieszkaniu to bardzo cenna rzecz. Za pomocą kilku sprytnych zabiegów można stworzyć wrażenie przestrzeni nawet na małym metrażu. Oto artykuł z wnioskami z wywiadu z Marianne Shillingford dyrektor kreatywną marki Dulux na temat jej przemyśleń w temacie. Cały artykuł znajduje się w źródłach i zawiera 5 pomysłów Marianne.

Pokój gościnny/gabinet

Dobrym pomysłem jest połączenie domowego gabinetu z pokojem gościnnym – obie przestrzenie powinny zapewniać spokój. Dla powiększenia optycznego warto jest pomalować ściany na jasne, pastelowe odcienie. Szarość jest dobrym wyborem – obecnie dostępnych jest wiele odcieni szarości i jest z czego wybierać. Można zastosować ciepły odcień szarości, aby stworzyć przytulną atmosferę, unikając oświetlenia górnego i wzbogacając całość światłem z lamp na biurku oraz na podłodze.

Mała sypialnia

Urządzając małą sypialnię należy przede wszystkich utrzymać ją w bardzo jasnych barwach – najlepiej bieli i przełamanych odcieniach bieli. Do tego Marianne zaleca stosowanie farby z technologią Lumitec Dulux’a, ale jako że w Polsce – mimo świetnej idei – nie do końca te farby się przyjęły proponujemy zastąpić je satynowym wykończeniem powłoki, które odgrywa podobną rolę rozpraszając refleksy świetlne (mała przestrzeń nie powinna spowodować problemów typowych dla farb satynowych). Warto też ograniczać wzory – lepiej trzymać się jednolicie pomalowanych powierzchni, a tapety ze wzorami kwiatów zostawić na inną okazję.

Ostrożnie z off-white

Przestrzeń w małym mieszkaniu

Używając tych wszystkich, bardzo jasnych barw, modnych off-white, pasteli, kolorów neutralnych dla powiększania przestrzeni, bardzo łatwo wpaść w pułapkę pomieszczeń pozbawionych charakteru i nieprzyjaznych. Aby temu zapobiec warto w otwartych pomieszczeniach (np. salon a aneksem kuchennych i przedpokojem) tworzyć bloki tematyczne. Każdy blok można wtedy pomalować w innym odcieniu i w ten sposób wizualnie oddzielić i zorganizować przestrzeń nadając jej dodatkowego charakteru.

Dodatkowo warto wybrać odznaczające się fragmenty zabudowy takie jak kolumna, glif oddzielającej ściany, glify okienne, podstopnie schodów i pomalować je w kontrastujących, bardziej nasyconych barwach.

Przestrzeń w małym mieszkaniu trochę inaczej…

Przestrzeń w małym mieszkaniuTworzenie małych wnętrz wcale nie musi ograniczać się do optycznego maksymalizowania przestrzeni! Aby stworzyć odrobinę luksusu warto pójść w innym kierunku. Łazienka jest świetnym przykładem, gdzie można przełamać zasady i stworzyć miejsce po prostu do relaksu. Pomalować wszystko na ciemne, głębokie nasycone barwy. Przy odrobinie przemyślanego oświetlenia można wtedy stworzyć małe pomieszczenie, w ciemnych kolorach, tworzące magiczną atmosferę – bez dodatku drogich akcesoriów. W ciemności bicie serca spowalnia, a ciało zaczyna przechodzić w przedsenny stan.

Zapraszamy do lektury całości w oryginale.

Źródło:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Bądź pierwszą osobą, która to oceni!)
Loading...

Leave a Reply