Widzenie kolorów inaczej – tetrachromatyzm.

Widzenie kolorów

Widzenie kolorów

Tetrachromatyzm (definicja z naszej encyklopedii) to widzenie kolorów w nietypowy dla człowieka sposób. Przeciętna osoba jest w stanie dostrzec około miliona różnych odcieni kolorów. Receptory absorbujące światło w naszych oczach są w stanie wyłapać trzy rodzaje fal odpowiadające trzem rodzajom kolorów podstawowych (czerwony, zielony i niebieski). Taka umiejętność jest typowa dla ludzi. Jest jednak niewielki ułamek społeczeństwa, który posiada dodatkowy – czwarty – receptor barw. Taka, zmieniona budowa oka, umożliwia widzenie potencjalnie setek milionów kolorów!

Przykład z życia

Jak to jest widzieć te wszystkie barwy – możemy się tylko domyślać. Ewentualnie przeczytać wywiad, którego udzieliła Concetta Antico (artystka – tetrachromatka) zespołowi Munsell Color.

Artystka na pytanie jak to jest widzieć barwy, których większość ludzi nie dostrzega mówi:

Kiedy ludzie z trzema receptorami patrzą na cień widzą kilka odcieni szarości, ja widzę setki! Patrząc na czerwoną różę widzę odcienie tej czerwieni: fragmenty zieleni, fioletu, żółci, pomarańczu i wiele więcej. Dla mnie wszystko podzielone jest na odcienie. Patrzę w tej chwili na fioletową ścianę, ale nie jest po prostu fioletowa, jest również złota, szara i odrobinę zielona. We wszystkim są miękkie, subtelne przejścia pomiędzy kolorami – jak mozaika.

Lekarze studiowali dokładnie przypadek Concetty i jej zdolności widzenia. Potwierdziło się, że posiada ona wysoki współczynnik luminancji (ang. luminance factor), czyli widzenia większej ilości barw w cieniu oraz po zmierzchu.

Jako, że Concetta jest malarką, która preferuje martwą naturę oraz przyrodę nad portrety ludzi, pojawiło się również pytanie o to jak postrzega ludzi oraz ich skórę:

Ludzie pytają mnie dlaczego używam tak dużo makijażu. Prawda jest taka, że nie widzę skóry tak jak inni. Widzę mnóstwo małych żyłek i odbarwień, odcienie zieleni, odznaczające się mięśnie, itp. Widzę skórę jako przejrzystą fakturę pod powierzchnią której jest dużo więcej. Dla mnie cień pod oczami lub inna niedoskonałość jest co najmniej dziesięć razy bardziej widoczna.

Całość wywiadu podzielona jest na trzy części. Informacje opisujące widzenie kolorów skupione są w części drugiej. Zapraszamy do lektury artykułu i do obejrzenia krótkiej wzmianki w wiadomościach.

Wiadomości z San Diego

Źródła:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Bądź pierwszą osobą, która to oceni!)
Loading...

Leave a Reply