Wybór koloru farby do mieszkania – 4 popularne błędy

Wybór koloru farby

Wybór koloru farby do mieszkania to dla wielu osób bardzo ważne i stresujące zadanie. Każdy marzy o mieszkaniu, które będzie będzie gustownie urządzone, a zarazem stanie się oazą dobrego samopoczucia. Wybór koloru farby do ścian jest nieodłączną i kluczową częścią finalnego efektu. W niniejszym artykule naświetlone są cztery popularne pułapki jakie mogą na nas czyhać, opisane przez projektantkę wnętrz (patrz: źródło). Warto uświadomić sobie te błędy, aby móc ich uniknąć.

Błąd pierwszy: wybór koloru farby na początku

Wystarczy wejść do naszego sklepu a farbami w Siedlcach :), aby przekonać się że oferta dostępnych kolorów zawiera tysiące barw! Dlatego należy przemyśleć, czy wybór koloru farby na początku urządzania mieszkania to dobry pomysł. Lepiej chyba w pierwszej kolejności skupić się na meblach, tkaninach, tapetach, gdzie kolorystyka jest nieco bardziej ograniczona. Kiedy wybór dodatków wykończenia wnętrz będzie zakończony znacznie łatwiej będzie dobrać pasujący kolor farb na ściany (mając tak bogatą paletę do wyboru).

Błąd drugi: ignorowanie metameryzmu

Może rzeczywiście metameryzm jest pojęciem zbyt technicznym, aby dogłębnie je analizować malując mieszkanie, ale jednak zerknięcie chociaż na krótką definicję w naszej encykopedii może oszczędzić wielu zmartwień.

Metameryzm objawia się w sytuacji, kiedy wybierzemy doskonały kolor dla naszego mieszkania, by w niedługim czasie przekonać się, że w naszym pokoju nie wygląda już tak jak sobie wyobrażaliśmy i przypomina wręcz skrajnie inny kolor! A to za sprawą innego oświetlenia.

Błąd trzeci: telefon do przyjaciółki

Jednak zależność pomiędzy kolorem, a światłem jest znacznie szersza, niż tylko dziwnie brzmiący „metameryzm”. Kolor nigdy nie powinien być analizowany jako samodzielny byt. Kolor zawsze występuje w połączeniu ze światłem! I w zależności od rodzaju światła może przybierać różne oblicza. Stąd właśnie dzwonienie do przyjaciółki z pytaniem jak nazywa się kolor w jej salonie i kto jest producentem farby, bo wygląda tak idealnie, jest błędem. Żeby kolor wyglądał dokładnie tak samo w naszym pomieszczeniu musiałoby zajść wiele identycznych czynników takich jak: usytuowanie pomieszczenia względem stron świata, takie same żarówki w takich samych żyrandolach, a może nawet takie same firanki i dodatki!

Wybór koloru farby

Źródło: redhousereno.com na podstawie www.benjaminmoore.com

Na zdjęciach powyżej widzimy tą samą ścianę oglądaną w różnym oświetleniu:

  • Bezpośrednie światło słoneczne najwierniej oddaje kolor, ale nawet tu światło padające z kierunku północnego wydaje się być najzimniejsze, a z kierunku południowego ociepla odcień.
  • Naturalne światło nie jest jednak stałe. Kąt padania światła zmienia się wraz ze słońcem podróżującym od wschodu do zachodu. Światło pośrednie rzucające cienie późnym popołudniem widać na środkowym zdjęciu.
  • Najwięcej zmian może wywołać sztuczne oświetlenie. Na przykład w przypadku niektórych typów żarówek emitujących światło o ciepłym tonie kolor może wyglądać drastycznie inaczej, niż przy oświetleniu zimnym, które eksponuje odcienie niebieskie i zielone tak jak na trzecim zdjęciu.

Błąd czwarty: wybór koloru farby w Internecie

Można spędzić godziny w Internecie w poszukiwaniu idealnego koloru i kiedy wybierzemy ten jedyny nie za żółty, nie za beżowy oraz odpowiednio ciepły będzie na nas czekać widmo porażki. Powodem tego są przede wszystkim istniejące ograniczenia techniczne w prezentowaniu barw na urządzeniach cyfrowych. A także ustawienia konkretnego monitora na którym kolory oglądamy. Informacje o odzwierciedleniu kolorów na urządzeniach cyfrowych zamieszczane są na wielu serwisach, ale ciągle jeszcze nie jest to wiedza powszechna. Polecamy zajrzeć chociażby na naszą informację o cyfrowych barwach, aby wybór koloru farby w przyszłości odbywał się w sposób bardziej miarodajny.

Źródła

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Bądź pierwszą osobą, która to oceni!)
Loading...

Leave a Reply