To czy gruntować pomalowaną ścianę zależy przede wszystkim od stabilności podłoża. Jeśli ściany pomalowane są farbą emulsyjną (akrylową, winylową, lateksową) i podłoże jest stabilne to przed renowacyjnym malowaniem nie ma potrzeby gruntowania ścian tak zwanym impregnatem gruntującym (gruntem akrylowym).
Jak sprawdzić stabilność podłoża?
Stabilne podłoże to podłoże dobrze związane. Takie, które nie odwarstwia się i nie pyli. Dobra ocena stabilności podłoża jest kluczem do uniknięcia problemów w kolejnych etapach malowania.
Sprawdzenie pobieżne.
W pierwszym etapie można wykonać szybkie i mało ingerujące w powłokę sprawdzenia. Warto przeciągnąć suchą dłonią i sprawdzić, czy nie zostaje na niej pył. Innym sposobem jest zwilżenie małej części powłoki (na przykład mokrą gąbką) i obserwowanie czy podczas pocierania zwilżonej powłoki farba się „wałkuje”.
Test siatki nacięć.
Test siatki nacięć jest testem bardziej ingerującym w powłokę, a więc trzeba się liczyć z uszkodzeniem testowanego kawałka powierzchni. Lepiej jednak dowiedzieć się o potencjalnych problemach przed kosztownym remontem.
Test siatki nacięć polega na krzyżowym ponacinaniu kawałka pomalowanej, wyschniętej i utwardzonej powierzchni farby cienkim ostrzem (na przykład nóż do tapet lub żyletka). Na na tak przygotowaną siatkę nacięć naklejamy taśmę malarską, odczekujemy kilka minut i energicznie odrywamy taśmę.
Taki test wyraźnie pokaże, czy jest problem. Jeśli powierzchnia pozostała nienaruszona – podłoże najprawdopodobniej jest wystarczająco stabilne (przynajmniej w tym miejscu…).
Jak przygotować do malowania stabilne podłoże?
Użycie impregnatu gruntującego (wzmacniającego podłoże) na stabilnym, pomalowanym wcześniej podłożu jest niepotrzebne, może wręcz utrudnić późniejsze malowanie. Impregnat gruntujący tworzy przeszkloną powierzchnię, na którą nanoszenie farby jest trudne. Takie stabilne podłoże należy przede wszystkim odkurzyć. Jeśli na powłoce farby są zabrudzenia zaleca się umycie ścian wodą z dodatkiem mydła malarskiego.
A co z farbą gruntującą?
W odróżnieniu od gruntu akrylowego (impregnatu wzmacniającego podłoże) nie ma natomiast przeciwwskazań do tego, aby gruntować pomalowaną ścianę farbą gruntującą, której zadanie jest inne. Farba gruntująca może na przykład ułatwić pokrycie ściany bardzo odmiennym kolorem od poprzednio nałożonego. Innym zadaniem farby gruntującej jest ujednolicenie chłonności podłoża co przełoży się na lepszy efekt końcowy.