Czy trzeba gruntować pomalowaną ścianę?

Maluj SamRemont

Jeśli ściany pomalowane są farbą emulsyjną (akrylową, winylową, lateksową) i podłoże jest stabilne to przed renowacyjnym malowaniem nie ma potrzeby gruntowania ścian tak zwanym gruntem akrylowym.

Stabilne podłoże to podłoże dobrze związane. Takie, które nie odwarstwia się i nie pyli. Warto przeciągnąć suchą dłonią i sprawdzić, czy nie zostaje na niej pył. Dobra ocena stabilności podłoża jest kluczem do uniknięcia problemów w kolejnych etapach malowania.

Jak przygotować do malowania stabilne podłoże?

Użycie gruntu wzmacniającego na stabilnym, pomalowanym wcześniej podłożu jest niepotrzebne, może wręcz utrudnić późniejsze malowanie. Grunt tworzy przeszkloną powierzchnię, na której nanoszenie farby jest trudne. Takie stabilne podłoże należy przede wszystkim odkurzyć. Jeśli jest zabrudzone zaleca się umycie ścian wodą z dodatkiem mydła malarskiego.

A co z farbą gruntującą?

W odróżnieniu od gruntu akrylowego (mleczka wzmacniającego podłoże) nie ma natomiast przeciwwskazań do tego, aby gruntować pomalowaną ścianę farbą gruntującą, której zadanie jest inne. Może na przykład ułatwić pokrycie ściany bardzo odmiennym kolorem od poprzednio nałożonego.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Ilość głosów:2, Średnia: 5,00 z 5)

Loading...