Dlaczego taśma malarska odchodzi z farbą to pytanie, które pojawia się bardzo często i są co najmniej trzy interpretacje tego tematu:
Złej jakości taśma malarska.
To najprostsze wyjaśnienie tego problemu. Jest jednak najmniej prawdopodobnym. Zanim wyciągnie się ten wniosek warto rozważyć dwie inne możliwości.
Niewłaściwe użycie taśmy.
Jeśli taśma malarska odrywa farbę na swoich brzegach tworząc nierówną linię to problem jest znacznie prostszy. Taśmę malarską należy odrywać „na mokro” – po pomalowaniu powierzchni. Jeśli pozwolimy farbie wyschnąć na taśmie i stworzyć utwardzoną powłokę to przy zrywaniu taśmy ta powłoka będzie się łamać i nieregularnie odrywać.
Tak to niestety oznacza, że właściwe użycie taśmy malarskiej polega na dokładnym oklejeniu malowanych powierzchni przed malowaniem i zerwaniu taśmy malarskiej „na mokro” – zanim powłoka zdąży się utwardzić. Tak – to też niestety oznacza, że malowanie drugiej warstwy oznacza ponowne oklejenie powierzchni.
Stabilność podłoża.
Jeśli taśma malarska odchodzi z farbą (lub nawet gładzią szpachlową pod nią) to mamy do czynienia ze zbyt słabym podłożem. Powodem tego jest najczęściej błąd popełniony na jednym z etapów przygotowania ściany.
Należy pamiętać, że podłoże przed szpachlowaniem trzeba koniecznie zagruntować impregnatem gruntującym (emulsją gruntującą) w celu wzmocnienia. Po nałożeniu szpachli oraz jej dotarciu powierzchnię należy bezwzględnie odpylić! Po odpyleniu (jeśli w instrukcji szpachli nie ma zastrzeżeń) warto ponownie wzmocnić i „zakleić” podłoże impregnatem gruntującym.
Nie należy mylić impregnatu gruntującego do wzmacniania podłoża z farbą gruntującą! Zadanie farby gruntującej jest inne – nie wzmacnia ona podłoża, tylko wyrównuje jego chłonność. Często właśnie brak odpylenia i/lub niewłaściwe zastosowaniu produktów gruntujących objawia się w późniejszym etapie malowania zrywaniem słabego podłoża przez taśmę malarską. W pytaniu „Czy trzeba gruntować pomalowaną ścianę?” znajduje się więcej informacji na ten temat oceny stabilności podłoża.