Dlaczego taśma malarska odchodzi z farbą?

Maluj SamRemont

To pytanie pojawia się często i są co najmniej trzy interpretacje:

Złej jakości taśma malarska. To najprostsze wyjaśnienie (i najmniej prawdopodobne). Zanim wyciągnie się ten wniosek warto rozważyć dwie inne możliwości.

Jeśli taśma malarska odkleja się razem z farbą (lub nawet gładzią szpachlową pod nią) to mamy do czynienia ze zbyt słabym podłożem. Powodem tego jest najczęściej błąd popełniony na jednym z etapów przygotowania ściany. Należy pamiętać, że podłoże przed szpachlowaniem trzeba koniecznie zagruntować emulsją gruntującą w celu wzmocnienia. Po nałożeniu szpachli oraz jej dotarciu powierzchnię należy bezwzględnie odpylić! Po odpyleniu (jeśli w instrukcji szpachli nie ma zastrzeżeń) warto ponownie wzmocnić i “zakleić” podłoże emulsją gruntującą. Nie należy mylić emulsji gruntującej do wzmacniania podłoża z białą farbą gruntującą, której zadanie jest inne – nie wzmacnia ona podłoża, a wyrównuje jego chłonność. Często właśnie brak odpylenia i/lub niewłaściwe zastosowaniu produktów gruntujących objawia się w późniejszym etapie malowania zrywaniem słabego podłoża przez taśmę malarską.

Jeśli taśma malarska odrywa farbę na swoich brzegach tworząc nierówną linię to problem jest znacznie prostszy. Taśmę malarską należy odrywać “na mokro” – po pomalowaniu powierzchni. Jeśli pozwolimy farbie wyschnąć na taśmie i stworzyć utwardzoną powłokę to przy zrywaniu taśmy ta powłoka będzie się łamać i nieregularnie odrywać.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Ilość głosów:2, Średnia: 4,50 z 5)

Loading...