Fuksja i amarant – czym się różnią?

Maluj SamKolory

Jeśli zajrzeć do Internetu to jest to bardzo dyskusyjna sprawa. Fuksja i amarant to dwie popularne nazwy kolorów, które są źródłem konsternacji. Czym różni się fuksja od amarantu? Żeby dobrze pojąć ten temat należy sięgnąć do źródła, a mianowicie do roślin, które są inspiracją dla nazw tych kolorów.

Fuksja i amarant botanicznie

Fuksja i Amarantus (za wikipedią) to dwie rodziny wielu gatunków roślin pochodzących głównie z Ameryki Środkowej i Południowej. Kolory tych roślin są bardzo podobne. Ogólnie wszystkie można zaliczyć do rodziny koloru różowego z pewną domieszką fioletu. Niektóre mają tylko śladową domieszkę i przypominają czysty róż, inne są ciemne i wyraźnie fioletowe – bardziej wrzosowe. Oglądając zdjęcia tych roślin można dopatrzeć się różowych fuksji oraz fioletowych amarantusów… i odwrotnie!

Fuksja i amarant w barwach farb

Czytając dyskusje w Internecie, a nawet Wikipedię można odnieść wrażenie, że fuksja jest intensywnie różowa, a amarant wpada w głęboki fiolet, ale przecież nie ma normy to określającej. A w przypadku braku standardu warto trzymać się zasady, że nie należy się tym przejmować. I tego wniosku zdają się także trzymać producenci farb. Weźmy za przykład farby Dulux. Kolor z serii Dulux Family Zone o nazwie Kwiat Fuksji oraz kolor z palety Dulux EasyCare Niezmienny Amarant wyglądają zadziwiająco podobnie. :)

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Ilość głosów:12, Średnia: 4,50 z 5)

Loading...