System Barw Munsella jest teorią opisu kolorów, która posiada wiele praktycznych aplikacji. Przemysł winiarski jest ciekawym i zaskakującym przykładem z codziennego życia.
System Munsella porządkuje kolory w trójwymiarową przestrzeń barw na podstawie trzech właściwości: barwy (Hue), jasności (Value) oraz nasycenia (Chroma). Uporządkowana przestrzeń posiada notację, w której każdy kolor jest jednoznacznie zdefiniowany i posiada relację z pozostałymi kolorami. System Barw Munsella stosuje się najczęściej do tworzenia standardów barw do zastosowań przemysłowych. Przykładem tego jest Księga Kolorów Gleby Munsella używana od ponad 55 lat min. w leśnictwie, geologii, archeologii.
Właśnie tu pojawia się wino! Dobre wino poza dużymi wymaganiami względem pogody potrzebuje też, aby winorośla rosły na glebie o dobrej jakości.
Każdy kto regularnie używa Księgi Kolorów Gleby Munsella szybko zauważa, że typ gleby szybko zmienia się na niewielkiej odległości. W przemyśle winiarskim taka różnica może znacząco wpłynąć na jakość winorośli, a co za tym idzie – wina! Zauważył to geolog, który opisał swoje doświadczenia w artykule na stronie Munsella. Dzięki wiedzy, doświadczeniu oraz właściwemu narzędziu, sprytny geolog potrafi świadczyć usługi w przemyśle winiarskim i wpływać na jakość wina zanim jeszcze pierwsze winorośla zostaną posadzone. To wielka oszczędność czasu i pieniędzy.
Tak oto mamy przykład pracy, która wsparta naukowym podejściem do kolorów daje wspaniałe rezultaty w postaci wina, które każdy może zobaczyć na półkach sklepowych a nawet spróbować. Na zdrowie!
Źródło: Soil & Wine Quality – A Geologists Analysis
Źródło zdjęcia: munsell.com.