Czy farba podkładowa ma wpływ na kolor farby nawierzchniowej?

Maluj SamKolory

Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, czy mamy do czynienia z farbą kryjącą, czy farbą częściowo lub całkowicie transparentną.

Powszechnie stosowane farby emulsyjne do ścian i sufitów są produktami kryjącymi. To znaczy, że kolor farby na pomalowanej powierzchni nie zależy od koloru farby po spodem. Jeśli kolor pod pomalowaną powierzchnią przebija i jest nadal widoczny to znaczy, że wymagane jest nałożenie kolejnej warstwy. Jeśli kolor poprawnie pomalowanej ściany nie jest taki jak sobie wyobrażaliśmy to przyczyną tego najprawdopodobniej jest oświetlenie (więcej tu: Wybór koloru farby do mieszkania – 4 popularne błędy), a nie kolor farby podkładowej.

Inaczej jest z produktami transparentnymi. Lakiery koloryzujące, laserunki, lakierobejce do drewna są rodzajem powłok dekoracyjnych, które niecałkowicie pokrywają powierzchnię malowaną. W tym przypadku jest to celowe i ściana w jednym kolorze pomalowana transparentną farbą dekoracyjną w kolorze innym pozwala uzyskać wykończenie, które jest wynikiem nałożenia dwóch barw (patrz: Synteza barw).

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Ilość głosów:3, Średnia: 5,00 z 5)

Loading...